Έλα στην παρέα μας!
Στόχος μας με την βοήθεια σας η υλοποίηση των έργων μας για την αντιμετώπιση της φτώχειας που αντιμετωπίζουν ένας μεγάλος αριθμός μειονεκτούντων ατόμων.
Δώστε ζωή & ελπίδα!
Βοηθήστε στη Δημιουργία κέντρου σίτισης για συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη. (Μαγειρείο και εστιατόριο όπου θα σιτίζονται η θα παίρνουν φαγητά σε μπολάκια)
Φίλοι του ΕΠΕΠΗ!
Σκοπός της Δημιουργίας του Κέντρου Αλληλεγγύης θα είναι η αντιμετώπιση των προβλημάτων των ευπαθών ομάδων που πλήττονται από τη φτώχεια και βιώνουν αποκλεισμό και κοινωνική απομόνωση. Μέσω των δομών του, το Κέντρο Αλληλεγγύης με την Βοήθεια σας θα/να έχει την Δυνατότητα να υποστηρίζει κάθε μήνα περίπου 4,500-5,000 συμπολίτες μας.
Η λειτουργία του Κέντρου Αλληλεγγύης με την ονομασία Κέντρο Αλληλεγγύης φίλοι του ΕΠΕΠΗ με βασική του αποστολή την παροχή φροντίδας στον άστεγο πληθυσμό της πόλης – θα/να περιλαμβάνει καθημερινή διανομή συσσιτίου και τη δυνατότητα ένταξής του σε προγράμματα φιλοξενίας.
Η Υπηρεσίες του Κέντρου Αλληλεγγύης προς τους πολίτες:
Η έμπρακτη υποστήριξη των κοινωνικά ευάλωτων ομάδων μέσω της παροχής σίτισης, στέγασης, ρουχισμού, υπηρεσιών ιατροφαρμακευτικής φροντίδας κ.λπ.
Η ανάπτυξη νέων δομών, έτσι ώστε να καλύπτονται όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες των ευπαθών κοινωνικών ομάδων.
Με την βοήθεια των φίλων του ΕΠΕΠΗ Ζητάμε την δημιουργία Κέντρου Σίτισης για τη δωρεάν διανομή φαγητού.
Ανοιχτή σίτιση
Το Κέντρο Αλληλεγγύης με την βοήθεια των φίλων του ΕΠΕΠΗ θα παρέχει καθημερινά ανοιχτό συσσίτιο, χωρίς καμία διάκριση, σε όλους τους συνανθρώπους μας που το ανάγκη. Κάθε μέρα του χρόνου, χωρίς διακοπές, να προσφέρονται (το λιγότερο) περίπου 200 – 300 γεύματα. Παράλληλα, το Κέντρο Αλληλεγγύης θα αναπτύξει συνεργασίες με βιοτεχνίες, συνεταιρισμούς, παραγωγούς για δωρεές κλπ, και φορείς που δραστηριοποιούνται στην πόλη μας, όπως νοσοκομεία, ξενοδοχεία, εταιρίες εστίασης, αρτοποιεία κ.λπ., για να δέχεται προσφορές σε μερίδες φαγητού οι οποίες θα διανέμονται επίσης στο συσσίτιο.
Με την βοήθεια των φίλων του ΕΠΕΠΗ
Ζητάμε την δημιουργία ξενώνα για τη στέγαση απόρων και αστέγων.
Φιλοξενία αστέγων
Η εύρεση χώρου από τους φίλους του ΕΠΕΠΗ (παλαιό κλειστό ξενοδοχείο, διάφοροι χώροι, κλπ) με την αξιοποίηση τους αν χρειαστεί, θα αποτελέσει το κέντρο φιλοξενίας φίλων του ΕΠΕΠΗ. Ένας χώρος η ξενοδοχείο όπου να φιλοξενούνται σε αυτούς τους χώρους, 100 – 200 άτομα καθημερινός η σίτιση των φιλοξενούμενων μας στους ξενώνες θα γίνεται μέσα στις δομές και όχι στο συσσίτιο. Παράλληλα, θα προωθείται η κοινωνική επανένταξη των ατόμων αυτών, μέσω προγραμμάτων που υλοποιούνται σε συνεργασία με την κεντρική διοίκηση και άλλους φορείς, όπως τα προγράμματα «Στέγαση- Επανένταξη » και «Στέγαση & Εργασία», σε συνεργασία με το υπουργείο Εργασίας.
Με την βοήθεια των φίλων του ΕΠΕΠΗ
Ζητάμε την δημιουργία Κοινωνικού Παντοπωλείου.
Κοινωνικό Παντοπωλείο
Το Κοινωνικό Παντοπωλείο των φίλων του ΕΠΕΠΗ θα/να υποστηρίζει οικογένειες με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης όλο το χρόνο Η προμήθεια των διανεμόμενων προϊόντων θα/να προέρχεται από τις δωρεές και τις χορηγίες εταιρειών και ιδιωτών και θα/να ενισχύεται από μηνιαίες δωρεές των φίλων του ΕΠΕΠΗ.
Κοινωνικό Πλυντήριο
Το Κοινωνικό Πλυντήριο των φίλων του ΕΠΕΠΗ θα έχει σκοπό την εξυπηρέτηση των συμπολιτών μας που αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στον όγκο των υποχρεώσεων προς (τα έξοδα) της καθημερινότητας, αδυναμία αγοράς ή επισκευής συσκευής πλυντηρίου, αγορά σκόνης και υγρών καθαρισμού κ.λπ.) με αποτέλεσμα να στερούνται και την αυτονόητη για πολλούς καθαριότητα των ρούχων και την αίσθηση αξιοπρέπειας που αυτή εξασφαλίζει.
Έλα και εσύ στην ΠΑΡΕΑ μας γίνε ένας από τους φίλους του Κέντρου Αλληλεγγύης!
Στα γραφεία του ΕΠΕΠΗ δεχόμαστε και χειριζόμαστε με σεβασμό και διαφάνεια, κάθε προσφορά, μικρή, ή μεγάλη, σε τρόφιμα και άλλα είδη ανάγκης (προϊόντα προσωπικής υγιεινής, απορρυπαντικά κ.λπ.). Αν θέλετε κι εσείς να γίνετε ενεργοί και πολύτιμοι συμμέτοχοι στην προσπάθειά μας, με οποιονδήποτε τρόπο, παρέχοντας αγαθά ή εθελοντικό έργο, μπορείτε έρθετε σε επαφή με την Γεν. Γραμματεία στο τηλέφωνο 210-4101046 / 47
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Επιπλέον, το ΕΠΕΠΗ για την υποστήριξη
των σκοπών του διατηρεί λογαριασμό στην
AlphaBank
ΑΡΙΘΜ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΕ € Ευρώ: 125002002021296
IBAN ΣΕ € : GR8501401250125002002021296
BIC: CRBAGRAA
****************
ΑΡΙΘΜ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΕ $ USD : 125015001001915
IBAN ΣΕ $: GR7701401250125015001001915
BIC: CRBAGRAA
Δωρεοδόχος
Επαγγελματικό Επιμελητήριο των Πέντε Ηπείρων